Choď na obsah
Choď na menu
Všetko ostatne
2. 1. 2009
Čo je to euro?
Euro je jednotná mena Európskej menovej únie, ktorú 1. januára 1999 prijalo 11 členských štátov EÚ: Belgicko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Írsko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko a Fínsko. Od 1. januára 2001 začalo euro používať aj Grécko. V roku 2007 pribudlo Slovinsko a v roku 2008 Malta a Cyprus. Názov meny "euro" vybrali hlavy členských štátov, resp. príslušných vlád, na summite v Madride v decembri 1995.
Oficiálny znak eura
Stvárnenie znaku eura € bolo inšpirované gréckym písmenom epsilon ako odkaz na kolísku európskej civilizácie a vyjadruje prvé písmeno slova Európa.
Denominácie eura
Existuje sedem bankoviek: 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 euro a 8 euro mincí v hodnote: 2 euro, 1 euro a 50, 20, 10, 5, 2, 1 centov.
Vzhľad bankoviek
Dizajn bankoviek navrhnutý Robertom Kalinom z Rakúskej národnej banky je symbolický a viaže sa na historické fázy, ktoré sa odzrkadlili v európskom architektonickom dedičstve. Na prednej strane bankoviek dominujú okná a brány ako symboly otvorenosti a spolupráce v Európskej únii. Rubová strana bankoviek je charakteristická zobrazením mostov vyjadrujúcich architektonický štýl jednotlivých historických období. Zobrazenie mosta slúži ako metafora komunikácie medzi ľuďmi Európy a medzi Európou a zvyškom sveta. Bankovky sa líšia veľkosťou a obsahujú zelenú, žltú, modrú, svetlofialovú a oranžovú farbu.
Eurobankovky obsahujú viacero ochranných prvkov ako hĺbkotlač, vodoznak, ochranný prúžok, sútlačovú značku, špeciálnu fóliu s hologramom, iridescentný pruh a opticky premenlivú farbu.
Euromince
Jedna strana mincí je určená pre národné symboly, ktoré si každý členský štát zvolí sám. Spoločná strana mincí reprezentuje mapu Európskej únie na pozadí tvorí priečnymi líniami, na ktorých sú pripojené hviezdy európskej vlajky. Pozíciu Európy vo svete zdôrazňujú 1, 2 a 5-centové mince, zatiaľ čo 10, 20 a 50-centové predstavujú Európsku úniu ako spoločenstvo národov. Euromince s najvyššou hodnotou zobrazujú Európu bez hraníc.
Aké sú národné strany slovenských eurových mincí?
Národné strany slovenských eurových mincí vybrala Národná banka Slovenska na základe výsledkov celonárodnej ankety v decembri 2006. Víťazom ankety sa stal motív dvojkríža na trojvrší - štátneho znaku Slovenska, ktorý bude na jedno a dvoj eurových minciach. Na 50, 20 a 10 centových minciach bude Bratislavský hrad a na 5, 2 a 1 centových minciach Kriváň. Autormi návrhov sú Ivan Řehák (dvojkríž na trojvrší), Ján Černaj a Pavel Károly (Bratislavský hrad) a Drahomír Zobek (Kriváň).
Archív
Kalendár
<< |
október / 2022 |
>> |